Mini-przewodnik po alergii pokarmowej

dzidzia hd

Alergia pokarmowa to aktualnie lawinowo narastający problem zdrowotny, mający swe początki już w okresie niemowlęcym. Z uwagi na swój wczesny początek, nawracający charakter oraz przewlekłość objawów choroba ta jest obecnie istotnym problemem zdrowotnym oraz ekonomicznym dla chorych dzieci i ich rodzin.

Bardzo ostrożnie szacuje się, iż w ostatniej dekadzie nastąpił blisko 20 % wzrost występowania alergii pokarmowej w porównaniu z latami ubiegłymi.

Szacuje się obecnie, iż częstotliwość występowania alergii w pierwszej grupie wiekowej dzieci (0 – 3 lata) wynosi nawet 6-8 %.

Kiedy zaczniemy zgłębiać dane, okaże się iż w przypadku najmniejszych najmłodszych- niemowląt do pierwszego roku życia odsetek chorych wynosi już nawet 10 %.

Na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, nadwrażliwość pokarmową cierpi obecnie ok. 4 % dorosłych.

Najczęstszą przyczyną różnego rodzaju uczuleń, występowania objawów klinicznych u dzieci i dorosłych stanowią spożywane produkty pokarmowe lub związki chemiczne dodawane do żywności. Wg. prof. zw. dr hab. n. med. Macieja Kaczmarskiego, któremu wtóruje prof. Hanna Szajewska główne alergeny od lat pozostają niezmienne i jest to głównie grupa pokarmów zawierających białka glikoproteiny pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Białka te zaliczane są do tzw. wielkiej ósemki alergenów pokarmowych.

W grupie tej znajdziemy:

 • białko mleka krowiego
 • białko jaja kurzego
 • białko soi
 • białko pszenicy/ zbóż
 • białko „orzeszków” ziemnych/ innych orzechów
 • białko ryb, mięczaków, skorupiaków.

W wieku niemowlęcym oraz wczesnoniemowlęcym przodującym alergenem jest białko mleka krowiego, jaja kurzego oraz soi. Alergia na białko mleka krowiego częściej zdarza się u dzieci karmionych sztucznie (zawierającymi je mieszankami pokarmowymi dla niemowląt).

U maluchów żywionych krowim mlekiem modyfikowanym uczulenie to występuje u 1,9-3,2% i jest znacząco wyższe w porównaniu z dziećmi karmionymi naturalnie mlekiem kobiecym – odpowiednio 0,5% dzieci karmionych piersią.

Prof. H. Szajewska podkreśla jednak, iż „Nie ma jednak przekonujących danych, że unikanie lub odraczanie wprowadzenia do diety potencjalnie alergizujących pokarmów, jak ryby i jaja, zmniejsza ryzyko alergii na pokarm u niemowląt”. Może się to jednak przyczynić do wystąpienia niedoborów pokarmowych u dzieci stosujących zawczasu dietę eliminacyjną.

Dlaczego tak się dzieje??

Objawy alergii pokarmowej rzadko się pojawiają u niemowląt już przy pierwszym kontakcie z potencjalnym alergenem. Zwykle ujawniają się po kolejnym, gdy wykształci się już nadwrażliwość.

Doprowadza do tego niewłaściwa reakcja odpornościowa na spożyty pokarm; może być ona wywołana przez przeciwciała klasy IgE (tzw. IgE-zależna) lub innych mechanizmów immunologicznych (IgE-niezależna)” – podpowiada lek. med. Agnieszka Rogulska.

U osób dorosłych reakcji uczuleniowe oraz objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej najczęściej są związane ze spożywaniem orzeszków ziemnych, orzechów i owoców morza.

Objawy kliniczne alergii pokarmowej mogą wystąpić do 4 godz. po spożyciu pokarmu (reakcja natychmiastowa), do 12 godz. ( reakcja opóźniona), lub do 24 godz. lub więcej po spożyciu alergenu ( reakcja późna).

Najcięższym przypadkiem alergii jest wstrząs anafilaktyczny ( ogólnoustrojowa reakcja alergiczna). Jego wystąpienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Rozpoznanie alergii nie należy do prostych zadań. W diagnostyce najczęściej wykorzystuje się testy skórne oraz badania krwi. Rozstrzygający jest zawsze tzw. test prowokacyjny z potencjalnym alergenem pokarmowym.

Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii pokarmowej jest obecnie dieta eliminacyjna. 

Uzupełnieniem zazwyczaj jest leczenie farmakologiczne.

Dlaczego dieta jest tak ważna w przypadku alergii pokarmowej???

85 % dzieci stosujących dietę eliminacyjną ( prawidłowo leczonych) w pewnym okresie życia wyrasta z alergii pokarmowej. U pozostałej części ( leczonych nieprawidłowo, nie będących na diecie eliminacyjnej) objawy kliniczne alergii utrzymują się w zasadzie do końca życia.

GDY PODEJRZEWASZ ALERGIĘ U SWOJEGO DZIECKA

 1. poproś lekarza rodzinnego o skierowania do specjalisty i zrób dziecku potrzebne padania, w celu postawienia diagnozy
 2. załóż dzienniczek alergika (  np udostępniony Fundację Pokonać Alergię tutaj) po to, by zapisywać co i kiedy je dziecko, oraz jakie miało ewentualne reakcje niepożądane po danym pokarmie, bardzo ułatwi to postawienie trafnej diagnozy, u najmłodszych dzieci testy skórne i badanie z krwi są często niejednoznaczne
 3. zaopatrz się w fachowe książki medyczne na ten temat ( jest ich całe mnóstwo, także w formie ebooków)
 4. Wyeliminuj z diety dziecka cukier we wszelkiej postaci ( dla ułatwienia podam Ci jego zamienniki )
 5. Całkowicie wyeliminuj z diety dziecka żywność przetworzoną
 6. Zrrób kuchenny remanent ( wyrzuć wszystko to, czego nie może jeść Twoje dziecko)
 7. Pomyśl o choćby częściowym robieniu zakupów w sklepach eko i na pobliskim bazarku

Sądzisz, że takie zakupy będą drogie? Nie koniecznie: kupuj online, targuj się na bazarku, lub zamawiaj produkty bezpośrednio od rolnika np korzystając z grupy zakupowej ( np. Grupa Lokalny Rolnik z FB), możesz także zacząć uprawiać co poniektóre warzywa i owoce !

Więcej TEORETYCZNYCH informacji na temat alergii znajdziecie np na stronach wspomnianej przeze mnie Fundacji a także na stronach internetowych Medycyny Praktycznej.

Przypisy:

Mama Alergika Gotuje Katarzyna Jankowska

Serwis MP- Alergie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s