Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa LCHF (ang.  low carb – hagh fat) jest obecnie jedną z najbardziej popularnych diet. Coraz wikęszke grono osób zaczęło doceniać dobre samopoczucie jakie jest w stanie nam zapewnić oraz łatwość utraty wagi, którą dzięki niej możemy zyskać.

Założenia energetyczne diety LCHF to :

70-75%energii z tłuszczów

20% energii z białka

5-10% energii z węglowodanów

Tłuszcz stanowi w tej diecie główne źródło energii. Może to być zarówno tłuszcz zwierzęcy( masło, śmietana) jak i roślinny( oliwki, awokado). Najważniejsze, aby przyjmować odpowiednio dużą, dawkę tłuszczu ( często tłuszczu spożywamy za mało a białka za dużo).

Białko należy jest w ilość 0,5-1,5 g/kg masy ciała ( niższa wartość dla osób z nadwagą, wyższa, dla osób, które dużo trenują). Białko może być pochodzenia zwierzęcego ( wołowina, cielęcina, kurczak), jak i roślinnego ( soczewica, groch, orzechy włoskie).

Węglowodany wg zaleceń tej diety nie powinny przekraczać 50 g na dobę ( osoby z dużym zacięciem nie przekraczają podobno 10 g węglowodanów na dobę- co według mojej opinii jest bardzo niezdrowe). Ilość 50 g węglowodanów na dobę to niezbędne minimum dla prawidłowego działania mózgu i naszego układu nerwowego.

Jak się się powinno jeść?

Mówiąc prosto- DO SYTA posiłki bogate w tłuszcze, i białko ( olej, awokado, masło, oliwki, śmietana( dla osób nie tolerujących mleka i jego przetworów polecam mleko kokosowe), jajka, sewry, mięso, ryby, owoce morza, część warzyw i wszystkie przyprawy. Nie ograniczamy ilości jedzenia. Jak już wspomniałam- na diecie LCHF jemy do syta. Warto zaznaczyć, że dzięki temu w zasadzie nie odczuwamy głodu pomiędzy posiłkami- nie zdziw się, jeżeli jedząc do tej pory 5 posiłków, nagle zaczniesz potrzebować 3 czy nawet 2 posiłków dziennie. Nie musisz też ważyć posiłków- ryzyko „przejedzenia” jest niewielkie, ponieważ tłuszcz oraz proteiny są sycące i długo po posiłku utrzymują poczucie sytości.

Ważne dla diabetyków: LCHF stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu można poczuć się lepiej i mieć więcej energii na codzienne sprawunki!

Jak każda dieta ma swoje wady i zalety, o których poniżej:

zalety diety LCHF:

  • największa – to szybki sposób na utratę wagi
  • szybki sposób na pozbycie się ciągłego apetytu na słodkości
  • nieskomplikowane i łatwe do przyrządzenia przepisy- do tego wyjątkowo smaczne i sycące
  • dieta łatwa do przestrzegania i znakomicie sprawdzająca się u osób lubiących jeść w restauracjach
  • idealna dla diabetyków zarówno typu 1 jak i typu 2

wady diety LCHF:

  • brak węglowodanów w postaci makaronów, ryżu. chleba i ziemniaków, co może stanowić problem dla osób do nich przyzwyczajonych
  • niewielka ilość owoców w codziennym odżywianiu
  • niewielka ilość błonnika
  • niewielka część osób może czuć się ociężale
  • mogą wystąpić kłopoty w stosowaniu diety przy bardzo intensywnym treningu ruchowym

Przykładowy dzienny jadłospis znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s