Kupujemy jajka

Czym się kierować czy zakupie jajek? Kolorem skorupki? Jej wielkością? Nie. Przede wszystkim pierwszym numerem stempla na skorupce. Zasada jest jedna i w dodatku bardzo prosta: im niższy numerek jest wybity na skorupce, tym skład jajka wartościowszy.

W sklepach spożywczych możemy spotkać jajka z przyporządkowanymi czterema numerami:

  • 3 oznacza jajka od kur z chowu klatkowego. Kury hodowane w taki sposób całe swoje życie spędzają w małej klatce, w ogromnym ścisku i tłoku. W dodatku karmione są paszą wraz z hormonami ( w celu lepszej wydajności) i antybiotykami ( w celu uniknięcia chorób). To jest bardzo nieetyczny sposób hodowli.
  • 2 oznacza chów ściółkowy, w którym kury mają tylko nieznacznie lepsze warunki bytowe od tych spod „3”
  • 1 oznacza kury z wolnego wybiegu. Kurki chodzą sobie swobodnie po powietrzu, mogą dzięki temu znosić bardziej wartościowe jajka, ale pamiętajmy, że nadal są do kurki karmione paszą!
  • 0 oznacza chów ekologiczny. Kury hodowane w ten sposób mogą spacerować do woli po świeżym powietrzu, skubać trawkę, cieszyć się słońcem czy powietrzem a na dodatek mamy pewność, że są karmione paszą z certyfikatem ekologicznym( pasza naturalna, bez GMO)

Z łatwością poradzicie sobie z odnalezieniem „właściwych” jajek. Oznaczenia obowiązujące w Polsce są przejrzyste i obowiązkowe. Czytajcie oznaczenia na opakowaniu, a z wyborem nie będziecie mieli najmniejszego problemu.

Jajka ze wsi czy od baby?

Na tego typu hasła uważajmy! Jajka w ten sposób oznaczone zazwyczaj nie mają nic wspólnego z wsią i nie widziały prawdziwej „baby”. Jajka z chowu indywidualnego są dostępne, ale z pewnością trudno je będzie znaleźć na sklepowej półce! Takich niewielkich, wiejskich hodowli trzeba szukać zazwyczaj na własną rękę rozpytując znajomych czy sąsiadów. Uważajcie także na sprzedaż jajek na różnego rodzaju targowiskach. Czasami płacąc za „zerówkę” dostajecie w prezencie nieoznaczoną „trójkę”. Zwracajcie uwagę na osobę sprzedawcy. Jeśli osoba ta ( nazwijmy ją gospodyni), oferuje jajka „z własnego gospodarstwa” ma na sprzedaż kilkadziesiąt jajek w różnych opakowaniach a jajka te mają różne kolory i kształty, to najprawdopodobniej faktycznie są „zerówki” .W innym wypadku ( np. dgy jajka mają taki sam kształt, wielkość, kolor, a także gdy jest ich barzo, bardzo dużo)poważnie się zastanówcie! Niektóre „baby” oszukują!

Co z GMO?

Może się zdarzyć, iż zjemy jajka będące w jakimś sensie „produktem z upraw GMO”. Jak to możliwe? W składzie większości pasz dla kur, ale tylko tych nie będących paszami z certyfikatem ekologicznym, króluje modyfikowana genetycznie soja. Kupując zatem jajka z symbolem 1,2 i 3 najprawdopodobniej kupujemy jajka kur hodowanych na paszy z dodatkiem GMO.

Jajko nieprzypadkowo uchodzi za symbol życia. W 1965 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała skład aminokwasów jajka za wzorcowy pod względem proporcji dla wszystkich innych produktów. Jajko oprócz pełnowartościowego białka, jest także źródłem witamin, kwasów i minerałów. Zawiera w zasadzie wszystkie witaminy.

Podsumowując: kupujmy jajka z numerkiem 0 a najlepiej te „prosto od kury”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s