O sztuce zdrowego jedzenia

Nie jesteśmy w stanie ocenić jak wiele korzyści płynie ze zdrowego, racjonalnego odżywiania. Dzięki właściwemu doborowi posiłków możemy nie tylko żyć dłużej, mieć więcej energii czy stracić na wadze, ale także zapobiec lub powstrzymać rozwój wielu chorób przewlekłych. To, co układamy codziennie na naszych talerzach ma niezmierny wpływ m.in. na:

  • obniżenie cholesterolu we krwi
  • obniżenie ryzyka nowotworu
  • obniżenie ryzyka chorób serca i cukrzycy
  • zachowanie mocnych kości i wzroku do późnej starości
  • uniknięcie udaru czy choroby Alzheimera i wielu innych.

Poniżej przedstawiam kilka zasad, którymi warto się kierować nie tylko komponując codzienne posiłki, ale także myśląc na temat zdrowia naszego i naszych bliskich.

ZASADA NR 1

Całość to więcej niż suma jej części. Zdrowe odżywianie skupia w sobie i łączy siły niezliczonych substancji odżywczych.

Organizm czerpie korzyści z pożywienia pod warunkiem, że dostarczane mu składniki odżywcze nie są wyizolowane, inaczej mówiąc, nasz organizm przyswaja najwięcej korzystnych związków chemicznych, wtedy, gdy dostarczamy je razem : przyswaja jedne- odrzuca drugie ( robiąc to w zgodzie z własnymi potrzebami). Ludzki organizm w toku ewolucji rozwinął niezwykle złożoną sieć reakcji pomiędzytym, co mu dostarczamy, a tym co sam wykorzystuje. Najwięcej korzyści możemy uzyskać z nieprzetworzonej żywności, występującej w naturze. Składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem biorą udział w setkach reakcji chemicznych współgrających ze sobą w celu zapewnienia nam zdrowia ( lub w przypadku brak odpowiedniej diety doprowadzają do choroby).

ZASADA NR 2

Suplementy witaminowe nie są receptą na zdrowie, ani jego gwarantem.

Suplementy diety nie stanowią gwarancji zdrowia i urody. Ich nieprzemyślane stosowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Ktoś, kto bezgranicznie polega na suplementach diety, odkłada na później wartościową i zrównoważoną dietę, działając tym samym na szkodę swoje organizmu. Warto podkreślić, iż problemem nie jest sam fakt zażywania takiego czy innego suplementu diety( w wielu przypadkach suplementacja jest uzasadniona), ale poleganie jedynie na suplementach, a zupełne ignorowanie potrzeb organizmu w zakresie zbilansowanej diety. Odżywianie jest bardzo złożonym procesem biochemicznym składający się z tysięcy związków chemicznych i opierającym się na nieskończenie wielu możliwych sposobach oddziaływania na organizm. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem lekarzem amerykańskiego pochodzenia, Thomasem M. Campbellem, który suplementy diety nazywa „pigułkami oddzielenia od natury„.

ZASADA NR 3

Nasze geny nie determinują chorób, na które zapadamy.

Geny są niezbędną częścią każdego z procesów biologicznych zachodzących w naszych organizmach. Działają na zasadzie aktywacji i ekspresji. Nasz sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę w procesie aktywacji i ekspresji genów ( zarówno tych dobrych jak i tych złych). Posłużę się tutaj pewnym porównaniem : wyobraźcie sobie, że geny są nasionami. Nasiona nie wykiełkują i nie staną się dorosłymi roślinami dopóki nie napotkają sprzyjających warunków ( odpowiednia ilość składników odżywczych, woda i światło słoneczne). Identycznie rzecz się ma w przypadku naszych genów: nie dojdzie do ich aktywacji i ekspresji, jeżeli nie zaistnieje odpowiedni tzw. czynnik środowiskowy. Jest nim właśnie odżywianie. Okazuje się, iż można wyłączyć złe geny odpowiednio regulując spożycie białka zwierzęcego ( o czym pisałam tutaj i tutaj ). Zgłębiając tę tematykę dotarłam do tzw. badania chińskiego, które pokazało, iż ludzie o mniej więcej takim samym pochodzeniu etnicznym ( Chińczycy są bardzo jednorodnym narodem) bardzo różnią się  pod względem zapadalności na choroby. Okazuje się, że Chińczycy mając podobny zestaw genów, zapadają na różne choroby, w zależności od środowiska, w którym żyją. Przeprowadzone badania dowiodły, że gdy ludzie przenoszą się w nowe miejsce, przejmują ryzyko występujących tam chorób. Ich geny pozostają niezmienne, a mimo to dotykają ich choroby, z którymi wcześniej się nie spotykali; co więcej liczba zachorowań na najczęstsze choroby przewlekłe rośnie w czasie zbyt szybko, żeby możliwe było przerzucanie za nie odpowiedzialności na same geny.

ZASADA NR 4

Zdrowe odżywianie może w znacznym stopniu zneutralizować negatywne skutki szkodliwych substancji chemicznych a nawet je kontrolować.

 Choroby przewlekłe ( cukrzyca, rak, choroby serca) potrzebują szeregu lat w sprzyjających warunkach, zęby móc się rozwinąć. Substancje chemiczne mogące aktywować geny odpowiedzialne za rozwój danej choroby są częstymi gośćmi na pierwszych stronach wielu poczytnych gazet. Jest jedna bardzo ważna informacja, która tam nie trafia: proces rozwoju choroby trwa długo po jej inicjacji i może być zatrzymany lub przyspieszony już na etapie promocji za pomocą diety – właściwego odżywiania. Mówiąc najprościej – to co jemy przesądza o tym, na co zachorujemy i czy choroba spowoduje szkody w naszych organizmach.

ZASADA NR 5

Sposób odżywiania pozwalający zapobiec chorobie ( przed diagnozą), może powstrzymać lub cofnąć chorobą w późniejszym jej stadium ( po diagnozie).

Jestem przekonana, ze to w jaki sposób żyjemy w celu zapobiegania chorobom, sprawdzi się także jako sposób leczenia. Im wcześniej to sobie uświadomimy i zaczniemy się racjonalnie odżywiać, tym lepszy będzie stan naszego zdrowia.  Właściwa dieta może cofnąć nawet zaawansowaną postać choroby przewlekłej ( np choroby serca), pozwoli nam na utratę zbędnych kilogramów, a osobom chorym na cukrzycę może pomóc w ostawieniu ( cukrzyca typu 2) lub zmniejszeniu ( cukrzyca typu 1) ilości przyjmowanych leków. Sama( jako diabetyczka typu 1) jestem tego najlepszym przykładem.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRZEDSTAWIONYCH POWYŻEJ ZASAD SĄ NIEWYMIERNE W CZASIE. 

ZACHĘCAM DO GŁĘBOKIEJ REFLEKSJI I … DO EWENTUALNYCH KOMENTARZY.

Więcej na temat zdrowego odżywiania znajdziecie w książce ” Nowoczesne zasady odżywiania” T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell.

big_nowoczesnemetodyodzuwiania

książkę możecie nabyć tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s