Prawdy i mity na temat witamin D3

Witaminę D przez szereg lat łączono w zasadzie tylko z krzywica i osteoporozą. Dziś mamy większą wiedzę na temat jej wszechstronnego działania na nasze organizmy. Zachęcam do lektury.

  1. MIT: Witamina D to jedynie witamina i jako taka nie jest aż tak istotna dla naszego zdrowia.

PRAWDA: Witamina D jest w zasadzie hormonem steroidowym, który ma wpływ na prace każdej komórki w naszym organizmie. Ma olbrzymie znaczenia dla sprawnego funkcjonowania wszystkich naszych organów wewnętrznych. Witamina D jest dla nas po prostu bezcenna! Powinniśmy uzupełniać jej dobory a nasz stan zdrowia i dobre samopoczucie znacząco się polepszy w krótkim czasie.

  1. MIT: Witaminę D podajemy tylko małym dzieciom w celu zapobiegania krzywicy, lub osobom starszym w celu zapobiegania osteoporozie.

PRAWDA: Głównym zadaniem witaminy D jest przyswajanie wapnia, więc to prawda, że jej niedobór będzie miał swoje konsekwencje w postaci krzywicy czy osteoporozy, jednak jej rola w utrzymaniu nas w zdrowiu jest o wiele szersza! Witamina D bierze czynny udział we wspomaganiu naszej odporności oraz wspomaga leczenie wielu chorób przewlekłych.

  1. MIT: Często spaceruję, więc mój poziom witaminy D jest na odpowiednim poziomie.

PRAWDA: 90 % Polaków cierpi na duże niedobory witaminy D. Spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu są jak najbardziej wskazane, ale pamiętajmy, że nasze położenie geograficzne nie sprzyja naturalnej syntezie witaminy D. Same spacery choćby w pełnym słońcu nie wystarczą! Wspaniałym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie, masło czy ….grzyby!

  1. MIT: Często się opalam, więc niedobór witaminy D mnie nie dotyczy.

PRAWDA: W pierwszej kolejności należy odróżnić opalanie od naświetlania. W drugiej kolejności zwróćmy uwagę czy często ( a może zawsze?) smarujemy się filtrami UVB? Jeżeli tak, to okazuje się, że synteza witaminy D jest całkowicie zablokowana! Jedynie regularne wystawianie ciała na działania promieni słonecznych bez użycia jakichkolwiek filtrów przez minimum 15 min. dziennie może pomóc.

  1. MIT: Pije tłuste mleko i zdrowo się odżywiam, dlatego niedobór witaminy D nie jest dla mnie zagrożeniem.

PRAWDA: Nie jest prawdą, że mleko zawiera dużo witaminy D. A już zwłaszcza to pasteryzowane, pochodzące od krów karmionych sztucznie, czyli paszą! W jednej szklance naprawdę dobrej jakości mleka znajduje się nie więcej niż 100 j.m.( jednostek międzynarodowych) witaminy D. ( ¼ dawki przewidzianej dla niemowląt!!!). Czy to wystarczająca ilość? Ocieńcie sami.

  1. MIT: Przyjmuję multiwitaminę codziennie, więc na pewno nie mam niedoborów witaminy D.

PRAWDA: Dostępne w Polsce praparaty multiwitaminowe zawierają bardzo niską dawkę witamin D w granicach 200-600 j.m. Taka dawka będzie odpowiednia co prawda dla dziecka w celu uniknięcia krzywicy, ale nie pomoże dorosłemu. Sam preparat multiwitaminowy nie jest w stanie zabezpieczyć nas przed niedoborem witaminy D.

  1. MIT: Witamina D może mieć toksyczne działania, można ją przedawkować, dlatego lepiej jej nie przyjmować.

PRAWDA: Nawet żyjąc w okolicach równika nie bylibyśmy w stanie przedawkować witaminy D powstałej pod wpływem słońca, ponieważ nasz mechanizm sam tę kwestię reguluje. Z kolei suplementując witaminę D bardzo trudno przekroczyć poziom krytyczny, czyli wartość powyżej 150 ng/ml. Dopiero wtedy może powstać przejściowy stan przeciążenia wapniem ( hipercalcemia). Aby pacjent ważący 70 kg osiągnął krytyczny poziom 150 ng/ml musiałby przyjąć 75 kapsułek witaminy D po 20 000 j.m. każda czyli łącznie 15 000 000 jednostek!

Nie jest możliwe przedawkowanie witaminy D w przypadku zalecanych dawek dla dorosłych czyli 2000-5000 j.m. dziennie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s