Sekret Zdrowia

Mieszkamy w Europie. W miejscu, w którym żywność służy jedynie do jedzenia, natomiast osoby chore leczy się farmakologicznie – tabletkami.

W medycynie Dalekiego Wschodu żywność od zawsze była uważana za lekarstwo. Stosowano ją jako lekarstwo,  w celach profilaktycznych zanim pojawiła się choroba. Przeciętny Chińczyk idzie do lekarza jako osoba zdrowa, żeby zapytać co jeść, żeby zdrowie zachować.

Zauważasz różnicę?

W tradycyjnej medycynie chińskiej jeżeli idziesz do lekarza z chorobą, to najpewniej masz złego lekarza, albo nie przestrzegałeś diety zaleconej przez niego.  Chiński lekarz różni się od polskiego lekarza zasadniczo. Zresztą tak samo różni od siebie są polscy i chińscy pacjenci. Chiński lekarza doskonale zdaje sobie sprawę, w jaki sposób określone produkty spożywcze działają na ludzki organizm, który postrzega holistycznie ( jako całość), w której zachodzą nieustające procesy i przemiany. Serce nie jest dla niego pojedynczym organem- ale częścią większej całości. Ale to co jest w wiedzy chińskiego lekarza największym skarbem -to fakt, że chiński lekarz wie, co jeść by to serce wzmocnić. Kiedy do takiego lekarza przychodzi pacjent, ten w pierwszej kolejności sprawdza stan organizmu pacjenta żeby sprawdzić, które narządy są słabsze, po czym zaleca DIETĘ I ODPOWIEDNI TRYB ŻYCIA.

Co na to odpowiada chiński pacjent : Dziękuję doktorze, zastosuję pana rady w praktyce.

Co odpowie polski pacjent?  Ano odpowie najprawdopodobniej tak: Z choinki się pan urwał Panie doktorze?? Nie żyję na bezludnej wyspie! To nierealne, nie w mojej sytuacji! Nie mam na to ani czasu ani pieniędzy. Niech mi Pan wypisze jakieś tabletki, co szybko załatwią sprawę i tyle.

Zauważasz różnicę?

Chiński pacjent jest w pewnym sersie sam dla siebie lekarzem. Bierze za stan swojego zdrowia pełną odpowiedzialność. Jeżeli lekarz zaleci mu dietę składającą się z grochu zamiast jajek, to będzie ten groch jadł – z takim samym zaparciem jak polski pacjent łyka tabletki. Dla chińskiego pacjenta zaordynowana przez leakrza dieta stanowi odpowiednik recepty, której skutecznie domaga się pacjent z Polski.

Najważniejszą jednak różnicą nie do przecenienia jest fakt, iż chiński pacjent stosuje się do zaleceń lekarza ZANIM ZACHORUJE. Polski pacjent najpierw sukcesywnie zniszczy swój organizm niezdrowym jedzenie i złym trybem życia, a potem idzie do gabinetu lekarskiego z roszczeniem o receptę na tabletki i żąda natychmiastowego wyleczenia.

Sekret zdrowia

Twoim najlepszym, najskuteczniejszym i zawsze dostępnym lekarzem jest Twoja dieta i tryb życia. To co codziennie jesz i w jaki sposób żyjesz ma bezpośrednie przełożenie na kondycję Twojego organizmu, na Twoje zdrowie. Zazwyczaj nie widać tego z dnia na dzień, na „efekty” przyjdzie Ci poczekać, ale bądź pewien – efekty będą- i to nie najlepsze. Niezdrowe, śmieciowe jedzenie prowadzi stopniowo, bardzo powoli do otłuszczenia i osłabienia narządów wewnętrznych. Cały proces może trwać, kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w trakcie których Twój organizm się nieustannie broni, próbuje ratować sytuację. W pewnym jednak momencie następuje wyczerpanie, Twoje narządy i układy wewnętrzne stają się rozregulowane tak bardzo, że Twój organizm nie jest w stanie sam sobie z tym poradzić . Wtedy właśnie CHORUJESZ.

Rozumiesz?

A wiedziałeś, że ten proces chorowania jest odwracalny? Możesz powrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jedyne co musisz zrobić to przetrzebić swoją kuchnię i zmienić nawyki żywieniowe. Przydałoby się też ruszyć tyłek z kanapy i pójść z psem na spacer. Nie pasz psa? Masz wnuki? Zabierz wnuki na spacer! Oddychaj i ciesz się chwilą relaksu na świeżym powietrzu.

NIEZDROWE JEDZENIE, KTÓRE NISZCZY TWÓJ ORGANIZM OD ŚRODKA, POWOLI, ACZ SKUTECZNIE, TO :

 • wszystkie gotowe produkty żywnościowe ze sklepu ( w tym chleb, ciastka, dania do odgrzania), które są robione na masową skalę, z dodatkiem chemii
 • alkohol we wszystkich postaciach
 • wszystkie „dania” w proszku ( zupy, sosy, budynie, galaretki)
 • wszystkie dania fast food ( hot dog, pizza hamburger, kebab, zapiekanka, ale też milkshake)
 • wszystkie rzeczy z konserw (pasztet, ryby, owoce)
 • wszystkie gotowe do picia napoje lub inne produkty spożywcze smakowe w kartonie lub puszcze ( sok, napój, jogurt, deser)

Uważasz, że umrzesz z głodu? Myślisz sobie:  Nie dam rady To nierealne! To przecież większość moich codziennych zakupów! Skądś to znam! Jeszcze dwa lata temu sama postukałabym się w czoło i powiedziała : Wariactwo! Jestem zdrowa, jem co lubię i nie mam ochoty ani czasu na zmiany. Tyle, że to było dwa lata temu. Teraz już zdrowa do końca nie jestem. Większość z Was pewnie też nie, założycie się?

Chcieliśmy, żeby było szybko i tanio. Jest szybko i tanio. I BEZWARTOŚCIOWO.

W supermarkecie można kupić wszystko na każdy posiłek w ciągu dnia – gotowe! Pakujesz do mikrofali – pstryk- 3 minuty i gotowe! Jedyny kłopot z tym „wszystkim” jest taki, iż jest to jedzenie tanie i szybkie, z pewnością wygodne ale też naszpikowane chemią!

Czy już rozumiesz?

To, co kupujesz na co dzień w supermarkecie to nie jest PRAWDZIWE JEDZENIE. To jest sztuczna, masowa produkcja produktów jedzeniopodobnych wyglądająca jak prawdziwe jedzenie!

Powiedz STOP i zatrzymaj się choć na chwilę! Zastanów się nad tym, co tu napisałam! Nie udawaj, że nie rozumiesz!

To co układasz codziennie na swoim talerzu, przedkłada się na zdrowie Twoje i całej Twojej rodziny! To Ty musisz o siebie dbać! Kiedy zaczniesz chorować będzie już odrobinę za późno!

ZDROWE JEDZENIE, KTÓRE WZMOCNI TWÓJ ORGANIZM I POMOŻE UTRZYMAĆ RÓWNOWAGĘ, TO:

 • naturalne produkty, pody ziemi, które kupisz w formie nieprzetworzonej i sam przyrządzisz z nich potrawę
 • warzywa strączkowe ( fasola, soczewica, groch)
 • najróżniejsze rodzaje warzyw
 • świeże owoce, najlepiej sezonowe ( z dobrego, zaufanej źródła)
 • pestki dyni i słonecznika ( inne nasiona również)
 • orzechy i migdały
 • kasze ( w szczególności kasza jaglana)
 • brązowy ryż
 • suszone owoce ( bez konserwantów)
 • zioła i świeże przyprawy ( koperek, szczypiorek, kolendra, nac pietruszki)
 • do pica woda mineralna i zwykła ( źródlana, stołowa)

Zrozumiałeś?

Zdrowe jedzenie jest twoim lekarstwem profilaktycznym. Niezdrowe jedzenie jest przyczyną twoich chorób.

A teraz powrócę do zdania, które już przytoczyłam wcześniej : najlepsze w całej sprawie jest to, że proces chorobowy toczący się w Twoim organizmie jest odwracalny. Jeśli przestaniesz jeść niezdrowe rzeczy Twój organizm sam się zregeneruje. Naprawdę! Stopniowo. Nie z dnia na dzień! Powoli, ale systematycznie Twój organizm zacznie się oczyszczać, naprawiać i powróci do stanu równowagi.

Wszystko zależy od Ciebie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s