Cukrzyca typu II oraz niektóre inne typy cukrzycy takie jak MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) czy LADA ( (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) najczęściej rozwijaja się po cichu przez bardzo długi czas. Nieświadomi choroby z uwagi na niespecyficzne objawy odżywiamy się z pominięciem odpowiedniej diety zwiększając ryzyko powikłań. Dlatego apeluję do Was – koniecznie przy najbliższej wizycie u lekarza POZ ( lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu) zbadajcie poziom glukozy choćby we krwi kapilarnej ( z palca) za pomocą glukometru dostępnego w każdej przychodni! Możecie także otrzymać taki sprzęt bezpłatnie w zasadzie w każdej aptece przy zakupie pasków do pomiaru glukozy ( koszt bez refundacji od 35- 50 zł/ 50 szt.)
Zwróćcie także uwagę na poniższe objawy i jeżeli zauważycie podobne u siebie, nie wahajcie się poprosić lekarza o skierowanie na podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku cukrzycy jakim jest test OGTT ( Oral Glucose Tolerance Test) czyli test obciążanie glukozą ( tzw. krzywa cukrowa).
Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego jeżeli:
- Cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia ( skarży się na niego 60 % osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą).
- Twoja skóra jest cienka i sucha ( bardzo częsty objaw odwodnienia szczególnie u kobiet)
- Cierpisz na wielomocz ( często chodzisz do toalety i oddajesz duże ilości moczu, to najbardziej charakterystyczny objaw choroby)
- Masz wrażenie, że Twoje mięśnie są słabe po niewielkim nawet wysiłku ( to jeden z objawów, który ja przeoczyłam u siebie)
- Masz ropne zmiany na skórze ( np. duża ilość czyraków, ropne pęcherze na nogach mogą wskazywać na przedłużającą się hiperglikemię)
- Twoje rany trudno się goją ( otarcia, skaleczenia nie chcą goić się miesiącami)
- Odczuwasz senność w ciągu dnia nawet po przespanej nocy ( senność może świadczyć zarówno o zbyt wysokiej glikemii ( hiperglikemia), jak i zbyt niskiej ( hipoglikemia)
- Masz zaburzenia wzroku ( niewyraźne widzenie zwłaszcza rano to znak, że cukier mógł zacząć uszkadzać drobne naczynia krwionośne)
- Odczuwasz nieuzasadnione wysiłkiem czy pogodą silne pragnienie i suchość w buzi (to bardzo specyficzny objaw przy cukrzycy, trudno go przeoczyć)
- Cierpisz na częste infekcje ( przeziębienia, grypa, które są związane ze spadkiem odporności)
- Zauważasz u siebie tzw. rumień cukrzycowy ( swoiste zaczerwienienie pojawiające się zazwyczaj u młodych osób cierpiących na cukrzycę typu 1 na dłoniach, na twarzy, stopach czy klatce piersiowej)
- Nastąpił u Ciebie gwałtowny spadek wagi pomimo braku diety redukcyjnej ( czyli przy dotychczasowych nawykach żywieniowych)
- Cierpisz na infekcje grzybicze ( nawracające grzybice błon śluzowych u kobiet najczęściej pochwy)
- Masz obniżone libido (dotyczy zwłaszcza panów, u których mogą nastąpić przejściowe problemy ze wzwodem).
Pamiętajcie! Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której trzustka wydziela zbyt mało insuliny ( cukrzyca typu II, Mody, początkowa faza LADA) lub nie wydziela jej wcale ( cukrzyca typu 1).
Insulina jest potrzebna w transporcie glukozy do wnętrza waszych komórek ( to ich ulubione pożywienie). Nadmiar glukozy może uszkadzać narządy wewnętrzne ( budowa cząsteczek glukozy przypomina okruchy szkła).
Ta choroba dotyka coraz młodsze osoby! Badaj się profilaktycznie raz do roku!
Jeżeli test OGTT wyjdzie nieprawidłowo – Twój lekarz rodzinny powinien wypisać skierowanie do diabetologa, który zleci bardziej szczegółowe badania!