Sygnały ciała- cicha cukrzyca

Cukrzyca typu II oraz niektóre inne typy cukrzycy takie jak MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) czy LADA ( (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) najczęściej rozwijaja się po cichu przez bardzo długi czas. Nieświadomi choroby z uwagi na niespecyficzne objawy odżywiamy się z pominięciem odpowiedniej diety zwiększając ryzyko powikłań. Dlatego apeluję do Was – koniecznie przy najbliższej wizycie u lekarza POZ ( lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu) zbadajcie poziom glukozy choćby we krwi kapilarnej ( z palca) za pomocą glukometru dostępnego w każdej przychodni! Możecie także otrzymać taki sprzęt bezpłatnie w zasadzie w każdej aptece przy zakupie pasków do pomiaru glukozy ( koszt bez refundacji od 35- 50 zł/ 50 szt.)

Zwróćcie także uwagę na poniższe objawy i jeżeli zauważycie podobne u siebie, nie wahajcie się poprosić lekarza o skierowanie na podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku cukrzycy jakim jest test OGTT ( Oral Glucose Tolerance Test) czyli test obciążanie glukozą ( tzw. krzywa cukrowa).

Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego jeżeli:

 1. Cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia ( skarży się na niego 60 % osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą).
 2. Twoja skóra jest cienka i sucha ( bardzo częsty objaw odwodnienia szczególnie u kobiet)
 3. Cierpisz na wielomocz ( często chodzisz do toalety i oddajesz duże ilości moczu, to najbardziej charakterystyczny objaw choroby)
 4. Masz wrażenie, że Twoje mięśnie są słabe po niewielkim nawet wysiłku ( to jeden z objawów, który ja przeoczyłam u siebie)
 5. Masz ropne zmiany na skórze ( np. duża ilość czyraków, ropne pęcherze na nogach mogą wskazywać na przedłużającą się hiperglikemię)
 6. Twoje rany trudno się goją ( otarcia, skaleczenia nie chcą goić się miesiącami)
 7. Odczuwasz senność w ciągu dnia nawet po przespanej nocy ( senność może świadczyć zarówno o zbyt wysokiej glikemii ( hiperglikemia), jak i zbyt niskiej ( hipoglikemia)
 8. Masz zaburzenia wzroku ( niewyraźne widzenie zwłaszcza rano to znak, że cukier mógł zacząć uszkadzać drobne naczynia krwionośne)
 9. Odczuwasz nieuzasadnione wysiłkiem czy pogodą silne pragnienie i suchość w buzi (to bardzo specyficzny objaw przy cukrzycy, trudno go przeoczyć)
 10. Cierpisz na częste infekcje ( przeziębienia, grypa, które są związane ze spadkiem odporności)
 11. Zauważasz u siebie tzw. rumień cukrzycowy ( swoiste zaczerwienienie pojawiające się zazwyczaj u młodych osób cierpiących na cukrzycę typu 1 na dłoniach, na twarzy, stopach czy klatce piersiowej)
 12. Nastąpił u Ciebie gwałtowny spadek wagi pomimo braku diety redukcyjnej ( czyli przy dotychczasowych nawykach żywieniowych)
 13. Cierpisz na infekcje grzybicze ( nawracające grzybice błon śluzowych u kobiet najczęściej pochwy)
 14. Masz obniżone libido (dotyczy zwłaszcza panów, u których mogą nastąpić przejściowe problemy ze wzwodem).

Pamiętajcie! Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której trzustka wydziela zbyt mało insuliny ( cukrzyca typu II, Mody, początkowa faza LADA) lub nie wydziela jej wcale ( cukrzyca typu 1).

Insulina jest potrzebna w transporcie glukozy do wnętrza waszych komórek ( to ich ulubione pożywienie). Nadmiar glukozy może uszkadzać narządy wewnętrzne ( budowa cząsteczek glukozy przypomina okruchy szkła).

Ta choroba dotyka coraz młodsze osoby! Badaj się profilaktycznie raz do roku!

Jeżeli test OGTT wyjdzie nieprawidłowo – Twój lekarz rodzinny powinien wypisać skierowanie do diabetologa, który zleci bardziej szczegółowe badania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s