Jesień to czas przeziębień. Aby się im nie dać warto zastosować kilka prostych ćwiczeń oddechowych wspomagających nasze organizmy w walce z drobnoustrojami.
Kto z Was wie, że można wzmocnić swój układ immunologiczny samym tylko oddechem? Poniżej znajdziecie kilka technik oddechowych zapobiegających chronicznym przeziębieniom.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
- usiądź wygodnie, wyprostuj kręgosłup
- wsłuchaj się w swój oddech, czy jest powolny, jednolity, głęboki?
- postaraj się na początku oddychać torem brzusznym ( wdychając powietrze brzuch idzie do przodu, wydychając cofa się w stronę kręgosłupa)
- oddychaj przez nos ( ten rodzaj oddechu zapewni odpowiednie ogrzanie i oczyszczenie powietrza z wirusów i bakterii)
- zacznij od 10-12 powtórzeń ( możesz stopniowo zwiększać liczbę oddechów do momentu pojawienia się zmęczenia)
- ćwiczenia możesz wykonywać o każdej porze dnia, jednak wystrzegaj się ćwiczeń tuz po posiłku
ĆWICZENIE NR 1
To ćwiczenie jest pomocne w utrzymaniu czystych dróg oddechowych, pomoże pozbyć się kataru i problemów z zatokami.
Usiądź wygodnie, wyciągnij brodę i zbliż kręgosłup do mostka, zacznij oddychać brzuchem i powoli, ale świadomie zacznij przyspieszać w ydech. Wdech podczas tego ćwiczenia jest pasywny a wydech aktywny ( dzieje się tak dlatego, iż mięśnie brzucha pozostają ściągnięte do środka a przepona jest wypychana do góry). Czas Twojego wydechu powinien być trzy razy krótszy niż wdechu ( powstaje wtedy dźwięk przypominający miech kowalski). Nie unoś jednak w trakcie ćwiczenia ramion do góry. Postaraj się także nie angażować do ruchu klatki piersiowej.
Zacznij od 10 wydechów i zrób 3 kolejne rundy. Pomiędzy kolejnymi rundami weź kilka mniejszych, normalnych, rozluźniających wdechów i wydechów.
Stopniowo zwiększaj ilość wydechów.
Przeciwwskazaniem do powyższego ćwiczenia są: okres ciąży i menstruacji, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, schorzenia macicy, choroby serca, duże wady wzroku.
ĆWICZENIE NR 2
Pomaga przy infekcjach związanych z gardłem, zatokami. Zalecane ćwiczenie przy migrenie.
Zrób najpierw kilka zwykłych, głębokich wdechów i wydechów. Następnie mając zamknięte usta, ściśnij głośnię i na wdechu ułóż gardło jak do dźwięku „haaa”, a przy wydechu wydaj z siebie dźwięk „hiii”. Pomocne może być przełykanie śliny, które pomoże nam zlokalizować, w którym miejscu następuje ściśnięcie. Po wykonaniu ćwiczenia możesz czuć suchość i napięcie w gardle.
Przeciwwskazaniem do powyższego ćwiczenia są: nadciśnienie i problemy z tarczycą.
ĆWICZENIE NR 3
Poniższe ćwiczenie może służyć pomocą w oczyszczaniu przewodów nosowych, pomaga tez zsynchronizować pracę półkul mózgowych.
Zamknij prawą dziurkę nosa i zrób wdech lewą. Następnie zamknij lewą i prawą zrób wydech. Powtarzaj ten cykl kilkanaście razy, przy czym:
- kciukiem oraz palcem czwartym i małym ( na przemian)z amykaj dziurki nosa, a palec wskazujący i mały zginaj do podstawy kciuka
- zmieniaj dziurki zawsze do wdechu
- postaraj się, aby Twoje wdechy i wydechy były równej długości, nie spiesz się.
Opisz jak się teraz czujesz?