Dieta niemowląt i małych dzieci (0-3), zalecenia ogólne

 

Dieta  niemowlęta i małego dziecka. Wytyczne ogólne.

 

Prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny małego niemowlęcia i małego dziecka jest uwarunkowany prawidłowym odżywieniem wszystkich komórek organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala wyzwolić drzemiący w dziecku genetyczny potencjał ( w tym inteligencję).

Pamiętacie o 1000 pierwszych dni? To jak żywimy dziecko w tym początkowym okresie jego życia, wpłynie na jego funkcjonowanie. Prawidłowe, zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych( cukrzycy typu 2, osteoporozy, miażdżycy, nadwagi czy nawet alergii). Wiedząc to wszystko, jak możemy karmić dzieci śmieciowym jedzeniem?

 

Tak żywimy nasze dzieci

 

Polskie badania epidemiologiczne nie napawają optymizmem:

– najczęściej przekarmiamy niemowlęta,

– zapominamy o podaży witaminy D3,

– pozwalamy zbyt często na słodkie przekąski( zazwyczaj w postaci soków owocowych),

– nie podajemy dzieciom śniadania,

– zapychami ich  małe brzuszki słodkimi wafelkami i ciastkami w ramach II śniadania i podiweczorku.

 

Zaledwie 5 % polskich dzieci zjada 3-4 porcje warzyw, a 44% jeden owoc dziennie.

 

Jak możemy na to pozwalać wiedząc, że wczesne dzieciństwo jest etapem kształtowania się nawyków żywieniowych na całe życie?

 

Prawidłowe zasady żywienia dziecka

 

Zacznijmy od wartości energetycznej diety niemowlęcia i małego dziecka. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia ( IŻŻ) z 2012 roku, dziecko w pierwszym roku życia powinno otrzymywać ok 600- 700 kcal/ dobę, z kolei dzieci w drugim i trzecim roku życia ok. 1 000 kcal/ dobę. Są to oczywiście wartości uogólnione( orientacyjne) stanowiące podstawę do wyliczenia indywidualnego zapotrzebowania na energię.

 

Zaskoczeni, że tak mało?

 

Zapotrzebowanie na białko w początkowym okresie życia dziecka ( do ok 2 mies. Życia) jest wyższe i wynosi 1,77g/kg/ dobę, następnie spada do wartości 1,14 g/kg/ dobę  około 1 roku życia. Białko powinno być pełnowartościowe ( zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne w odpowiednich proporcjach). Ważna informacja: wcześniaki wymagają dodatkowo podaży cysteiny, tauryny i tyrozyny.

Zgodnie z wytycznymi IŻŻ, dzieci powyżej pierwszego roku życia aż do trzeciego roku życia powinny otrzymywać nieznacznie więcej białka w ilości 1,17 g/kg/ dobę.

 

Pewnie ponownie jesteście zaskoczeni, że tak mało? Okazuje się, ze Polacy nagminnie „przebiałczają” swoje maluchy. Czym to może grozić? Wzrostem stężenia insuliny oraz IGF-1 ( insuliniopodobnego czynnika wzrostu), co wpływa na zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości.

Warto zwrócić uwagę na zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcz w pierwszym półroczu życia dziecka( nawet 55 % całkowitej podaży energetycznej). Okazuje się, że w drugim półroczu wartość ta ntylko nieznacznie maleje do 40 % ogólnej ilości dostarczanych kalorii. W przypadku dzieci starszych ( lata 1-3) IŻŻ zaleca maksymalnie 35% tłuszczu w codziennej  diecie.

Odpowiednia ilość tłuszczu w diecie niemowlaka i małego dziecka jest niezmiernie ważna. Wpływa on na prawidłowy rozwój komórek całego ciała, ale w szczególności komórek nerwowych. Co znamienne, tłuszcze pozwalają na wchłanianiae witamin A, D, E i K.

 

Co z węglowodanami?

 

Węglowodany powinny uzupełniać dietę dziecka w granicach 40-45% ogólnej wartości energetycznej w pierwszym półroczu życia dziecka, następnie 45- 55% w drugim półroczu życia dziecka. Generalnie normy IŻŻ dopuszczają duży wachlarz podaży węglowodanów na poziomie 50-70% całkowitej podaży energetycznej z jednoczesnym ograniczenie cukrów prostych i sacharozy w diecie.

 

Witaminy

 

Zaleca się powawania witaminy D3 w dawce 400IU/ dziennie u niemowląt ( jednakże pamiętajmy, iż jest to dawka profilaktyczna- nie lecznica, nie uzupełni ewentualnych niedoborów). Witaminę K otrzymują wszystkie noworodki, natomiast dalsza profilaktyka obejmuje podaż 25 ug/ dobę u dzieci karmionych piersią od drugiego tygodnia życia, do ukończenia 3 miesiąca życia. Dzieci karmione mieszkankami mlekozastępczymi mają zapewnioną podaż witaminy K, należy również uwzględnić zawartość w sztucznym mleku witaminy D.

Pamiętajcie, że najlepszym pokarmem dla Waszych maluszków jest mleko mamy!

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s