Kiedy zasięgnąć porady dietetycznej?

Mimo, ze w Polsce wyzyty u dietetykanie są jeszcze normą, rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem warto zasięgnąć porady specjalisty i pod jego okiem nauczyć się rozpoznawać potrzeby własnego organizmu. Upewniając się jakie produkty nam śluza dbamy oś woja kondycję i zdrowie, które ma nam przecież wystarczyć dokonać życia. Kiedy zatem konsultacja z dietetykiem powinna być obowiązkowa?

1. ALERGIE LUB NIETOLERANCJE POKARMOWE

Emilinacja alergenu na własną rękę to nie zawsze najlepszy pomysł. Powód jest prosty: niedobory pokarmowe związane z wykluczeniem zbyt dużej grupy produktów, których nie potrafimy zastąpić innymi. Aby temu zapobiec warto zapytać dietetyka o zamienniki poszczególnych alergenów. Wykwalifikowany doradca żywieniowy będzie odpowiednią osobą, która zapewni nam rzetelną wiedzę, na temat tego, jak funkcjonować w nowej sytuacji. Ponadto możemy liczyć na porady np. na jakie produkty bedziemy musieli uważać, gdyż pochodzą z tej samej grupy, co produkt alergizujących ( wchodzą z nim w reakcję krzyżową).

2. CHOROBY WYMAGAJĄCE ZMIANY DIETY ( NP. CUKRZYCA, PROBLEMY Z UKŁADEM KSĄŻENIA, NADCIŚNIENIE, CHOROBA NEREK, CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO ITD).

W takiej sytuacji nie ma co zwlekać z wizytą u dietetyka. W przypadku chorób, każdy dzień jest na wagę złota, ponieważ nieodpowiednia dieta bardzo szybko może pogorszyć stan zdrowia. Doradca żywieniowy powinien opracować dla aciebie specjalny INDYWIDUALNY plan żywieniowy, który systematycznie będzie poprawiał Twoje zdrowie.

3. PROBLEM Z UNORMOWANIE MASY CIAŁA

Jeżeli Twoja waga skacze, nie łże się unormować , napełnień cierpisz na typowy efekt jo-jo. Dobry doradca zywieniowy pomoże Ci rozwiązać ten problem raz na zawsze. Przebyte i samodzielnie ułożone diety mogą bardzo szybko rozregulował system metaboliczny i spowodować duże spustoszenie w organizmie. Dzięki poradom dietetycznym nie tylko unormuje w końcu masę ciała, ale tez zmieniając styl życia na zdrowy, będziesz w stanie utrzymać idealną dla siebie masę ciała.

4. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA BEZ EFEKTÓW

Wiele osob codziennie wykonuje bardzo forsujące treningi na siłowni, nieosiągający przy tym zadowalających rezultatów. Efektem jest zniechęcenie wespół z rozgoryczeniem. Tymczasem klucz może tkwić w odpowiedniej, zdrowej diecie. Nie bez przyczyny mówi się, ze ” na mięśnie w 70% pracuje się w kuchni”. Oprócz makroskladnikow w diecie konieczne bedą także odpowiednie preparaty wspomagające regenerację i odbudowę mięśni. Pamiętajcie : sport i dieta zawsze idą ze sobą w parze. Warto udać się po pomoc do dietetyka posiadającego certyfikat poświadczający wiedzę w zakresie dietetyki sportowej, a nie kierować się wiedza zdobytą od kolegów z siłowni.

5. ZABURZENIA ODŻYWIANIA

Ortoreksja, anoreksja, bulimia czy jedzenie kompulsywne to poważne zaburzenia, które muszą być leczone. Aby terapia była jednak skuteczna konieczna jest współpraca dietetyka z psychologiem. Obydwaj specjaliści powinni ścisle ze sobą współpracowac, wspomagając wzajemnie swoje starania.

 

Dodatkowo warto zasięgnąć porady dietetycznej, gdy:

– jesteś wtrącacie zmian hormonalnych ( menopauza, nadmierne przybieranie na wadze)

– odczuwasz ciągle zmęczenie, masz problemy z koncentracją

– jesteś w ciąży, karmisz piersią, bądź planujesz dopiero zostać mamą

– opiekujesz się osoba chorą( cukrzyca, nowotwór) lub starszą

– zawsze wtedy, kiedy chcesz zdrowo i trwałe schidnąć bądź też masz problemy z przybraniem na wadze.

 

Dietetyk powinien wypytać Cię o Twoje alergie, nietolerancje pokarmowe, przyjmowane leki, aktywność fizyczną. Jeśli tego nie zrobi- zasugeruj mu to!

Na koniec pamiętaj, żeby nie oszukiwać! Specjalista jest po to, aby Ci pomóc, a nie oceniać. Gracie w tej samej drużynie.Orwartosc i uczciwość dotycząca Twoich nawyków żywieniowych będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i smukłą sylwetkę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s