Jak liczyć cukier w popularnych produktach spożywczych?

Cukier- informacje na temat jego szkodliwego wpływu na ludzkie zdrowie są nam doskonale znane od lat. Często słyszymy, ze cukier to ” biała smierć ” czy ” słodka trucizna”. Staramy się ograniczyć jego spożycie do minimum. Na  Osoby, które pragną kontrolować spożycie cukru czekają liczne pułapki. Okazuje się bowiem, ze nawet z pozoru zdrowe jedzenie okazuje się pełne cukru! Jak godzącej liczyć ? Jak bilansować dietę, by była zgodna z zaleceniami? Okazuje się, ze nie wystarczy zrezygnować z cukru do herbaty czy kawy. Szczególna uwagę należy zwrócić na zawartość cukru w gotowych produktach. Wzięłam pod lupę niektóre z nich. Sprawdźmy, ile tam cukru!

Glukozowe potrzeby

Węglowodany potocznie zwane cukrami, to jedne z głównych składników odżywiających komórki w naszym organizmie. Szczególnie bardzo potrzebuje ich dow sprawnego funkcjonowania nasz mózg czy mięśnie. Najprostszy podział węglowodanach obejmuje cukry proste i złożone. Cukry proste to m.in.  Fruktoza z owoców, sacharoza z cukierniczki czy glukoza- podstawowy związek energetyczny.

PRZECIETNY POLAK SPOŻYWA OK. 50 KG CUKRU ROCZNIE. TYMCZASEM JESZCZE NA POCZĄTKU XX WIEKU WYNOSIŁO ZNACZNIE ZMNIEJ, BO OK 5 KG ROCZNIE NA OSOBĘ.

Cukier spożywany w nadmiarze może doprowadzić do poważnych zaburzeń w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest odpowiednie jego bilansowanie w codziennej diecie ( zwłaszcza dla osób chorych na cukrzycę).

JAK TO POLICZYĆ

Lekarze rodzinni biją na alarm a WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia) już na początku 2014 roku wezwała do zmniejszenia dziennego pokrycia energetycznego  pochodzącego z węglowodanów prostych do max 5 %. American Health Foundation zaleca nie więcej niż 36 g( czyli 9 łyżeczek ) dla mężczyzn, 20g ( 5 łyżeczek ) dla kobiet i 12g ( 3 łyżeczki ) dla dzieci. Jak to wyglada w praktyce? Jak dobrze obliczyć ile każdego dnia dostarczamy w swojej diecie cukrów prostych? Najważniejsze jest dokładnie czytanie etykiet poszczególnych produktów spożywczych szukając ich wartości odżywczych. Jeżeli już znalazłeś miejsce z tabelą wartości odżywczych poszukaj koniecznie napisu                            ” węglowodany, w tym cukry”, następnie odczytaj jaka jest zawartość węglowodanów w 100 g produktu ( koniecznie odejmij błonnik). Suma, która zostanie, to właściwa liczba węglowodanów w 100 g danego produktu.

CUKIER JEST WSZĘDZIE

Cukier kojarzy się nam przede wszystkim z czekoladą, słodkimi napojami, ciastkami. Niestety cukier ukryty jest w większości spożywanych przez nas produktów spożywczych,a nawet tych powszechnie uznawanych za zdrowe. Najlepszym prykladem bedą jogurty owocowe, które zawierają średnio 4 łyżeczki cukry w jednym opakowaniu. Sporo słodyczy znajdziemy także w płatkach sniadaniowych, muesli czy rożnego rodzaju makaronów ( nawet tych pełnoziarnistych). Mnóstwo cukru zawierają także gotowe sosy dompotraw : ketchup, sos czosnkowy, musztarda ( nawet 17g cukrów w 100g). Przeładowane cukrem są także owoce w puszkach( zatopione w syropach to nawet 40g cukrów w 100 g), czy suszone owoce ( głównie kandyzowane).

Najgorzej jendnak na tle cukrowych bomb spożywczych wypadają sztuczne napoje gazowane i sztucznie dosładzane nektary i soki w kartonach oraz wody smakowe( te z czystą, zdrową wodą nie mają wiele wspólnego). Przykładowo coca-cola ( ok 40g cukru w porcji). To ok 10-12 łyżeczek cukru. Zjedlibyscie tyle na raz z cukierniczki?

Szukajac dalej znajdziemy ” zdrowe batoniki muesli”, w którym będzie zawarte niemniej niż 15 g węglowodanów.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED UKRYTYM CUKREM?

Robiąc zakupy czytajcie dokładnie etykiety poszczególnych produktów i cześciej sięgajcie po te mające mniej niż 10g węglowodanów w 100 g. Comwiecej, starajcie się przemyśleć swoje zakupy pod kątem zdrowego jadłospisu. Cześciej planujemy i notujemy co jemy. Gasimy pragnienie wodą mineralną i niesłodzonymi delikatnymi napadami z herbat ( mojamulubiona to czerwonymi biała). Wybierajmy wszystko to, co najmniej przetworzone, jak najbardziej naturalne. Wykluczamy z codziennego jadłospisu słodycze, chipsy, ciasteczka, wafelki, masowe wyroby cukiernicze. Zapoznajmy się z pojęciem indeksu glikemicznego i wprowadzajmy jak najwięcej  produktów z indeksem poniżej 60( orzechy, rośliny strączkowe, warzywa, niektóre owoce i produkty z pełnego ziarna).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s