Jaką wodę wybrać w ciąży?

short-term-exposure-1600287_1920

Wodą możemy ugasić pragnienie i dostarczyć naszemu organizmowi wiele niezbędnych substancji odżywczych, przez co nasz organizm utrzymuje odpowiednia gospodarkę elektrolitową. Dlatego właśnie wybierając wodę mineralna musimy dokładnie sprawdzić jej skład mineralny, ponieważ tylko jego optymalny skład gwarantuje nam jej prozdrowotne oddziaływanie.
Dlaczego zatem powinniśmy w okresie ciąży, a później karmienia piersią zwracać szczególna uwagę na to, jaką wodę pijemy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie dosyć dokładnie.


Woda, którą piejmy powinna być w pierwszej kolejności czysta. Następnie powinniśmy wziąć pod lupę jej skład mineralny, dzięki któremu możemy uzupełniać zwiększone zapotrzebowanie na minerały w tym ważnym okresie naszego życia. Najcenniejszymi minerałami, w które bogate są dobre wody mineralne to głównie magnez, wapń, jod i sód.

MAGNEZ-  JAK URZĄDZENIE WIELOFUNKCYJNE

Magnez bierze udział w blisko 300 reakcjach, które w każdej chwili prz
ebiegają w naszym organizmie. Jego niedobór w trakcie ciąży może prowadzić do niebezpiecznych skurczy macicy i spowodować przedterminowy poród lub poronienie. Magnez uczestniczy także w budowie kory mózgowej u płodów, co w skrajnym przypadku może prowadzić do niedorozwoju umysłowego dziecka. Odpowiednio suplementując magnez zapewniamy sobie i dziecku dobry apetyt, spokojny sen i mniej płaczu po narodzinach. Niektóre z badań sugerują związek z niskim poziomem magnezu u niemowląt a SIDS ( nagłą śmiercią łóżeczkową).

Dziennie nasze zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży sięga nawet  500 mg, dlatego też zachęcam swoje ciężarne Klientki do picia wody mineralnej zamiast soków owocowych.

Szukajmy takiej wody mineralnej, w składzie której będzie jak najwięcej magnezu. Dostarczając go wraz z pożywieniem nie sposób przedawkować. Co jednak cold-drink-1535766_1920ważne- magnez zawarty w wodzie- wchłania się szybciej i lepiej niż ten z innego źródła pożywienia.

WAPŃ DLA ZDROWYCH KOŚCI DZIECKA

Drugim w kolejności minerałem, który z powiedzeniem możemy dostarczać wybierając do picia wodę mineralną zamiast niezdrowych, sztucznych soków zwanych „owocowymi”. Niedobór tego pierwiastka powoduje krzywicę, a w późniejszym czasie osteoporozę.

Jeżeli niedobór wapnia w ciąży dotyczy mamy, to mamy prawie gwarantowaną próchnicę, ponieważ organizm czerpie z zębów wapń potrzebny co codziennych procesów metabolicznych organizmu mamy i rozwijającego się dziecka.

Wapń wpływa także na przekazywanie impulsów bio elektrycznych w całym organizmie,  jest niezbędny w procesie krzepnięcia krwi, działa przeciwobrzękowo, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.

W czasie ciąży zapotrzebowanie na wapń może dochodzić nawet do 2000 mg dziennie. Niestety dieta przeciętnej ciężarnej nie zaspakaja w pełni tych potrzeb, stąd moja usilna prośba do przyszłych mam o picie dobrej jakości wody mineralnej. Przyswajalność wapnia z wody jest bardzo duża, więc wszyscy Ci, którzy nie piją mleka mogą sobie zapewnić odpowiednią podaż.

TEN STRASZNY SÓD

Ile razy słyszeliście, że należy pić wody niskosodowe? Pewnie wiele. Nic bardziej mylnego. Za podniesione ciśnienie tętnicze nie należy obwiniać sodu zawartego w wodzie mineralnej, lecz w przesolonych potrawach ( często sztucznych, przetworzonych masowo). Czy wiedzieliście, że dwa plasterki wędliny zawierają więcej sodu niż litr wody mineralnej? Bardzo słony jest też nasz ukochany chlebek.

Sód jest bardzo ważnym pierwiastkiem, reguluje gospodarkę wodno- elektrolitową, w połączeniu z potasem tworzy tzw. pompę sodowo- potasową,  która dostarcza składniki odżywcze poszczególnym komórkom. Jeżeli nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki sodu czujemy się zmęczeni, osłabienia a wydolność naszego organizmu jest bardzo ograniczona.

Pytanie ile sodu powinniśmy spożywać? Maksymalnie 4 g ( 4 000 mg) dziennie. Niestety w praktyce spożywamy dwa razy więcej. Bardzo często kobiety w czasie ciąży mocno ograniczają spożycie sodu, co w skrajnych przypadkach( zwłaszcza latem) objawia się znacznym osłabieniem ( sód jest wydalany wraz z potem). Dlatego tak ważne jest zwłaszcza w czasie dużych upałów, by nawadniać ciało dobrą wodą mineralną zawierającą sód ( nie niskosodową).

W większości wód wysokozmineralizowanych sód występuje w ilości ok 200 mg na 1 litr, a więc naprawdę niewiele. Taka ilość sodu z wody nie będzie miała wpływu na jego ewentualne przedawkowanie w diecie ciężarnej. Okazuje się jednak, że osoby pracujące fizycznie, sportowcy,  przebywające w gorących miejscach( plaża) powinny szukać wód, które mają nawet 1000 mg sodu w 1 litrze.

WAŻNY JOD

Jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, a co za tym idzie wpływa na regulacje metabolizmu, pracę układu mięśniowego i nerwowego, krążenie krwi. Ma więc olbrzymi wpływ na rozwój dzieci w łonie matki. W ciąży zapotrzebowanie na jod wzrasta do ok 180 mikrogramów dziennie, a u matek karmiących nawet do 200 mikrogramów.

Niewystarczająca podaż jodu niesie bardzo poważne konsekwencje, takie jak, niedoczynność tarczycy, powstawanie woli endemicznych, zaburzenia rozrodczości, upośledzenia umysłowego, opóźnienia rozwoju psychofizycznego czy zwiększoną śmiertelnością płodów. W Polsce blisko 40 % kobiet w ciąży nie przyjmuje wystarczającej ilości jodu, czego skutkiem może być niższy iloraz inteligencji u ich dzieci. Dlatego właśnie tak ważne jest picie dobrej jakości wody mineralnej zawierającej ten pierwiastek.

Zdrowie każdego człowieka w dużej mierze zależy od tego, jaką wodę pije. Woda jest jak pożywienie, ponieważ dostarcza ważnych składników mineralnych. Dbajmy więc o siebie i nasze nienarodzone dzieci, pijąc dobrej jakości wody mineralne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s